چه تکنولوژی می‌خواهید یاد بگیرید؟

نظرات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید

آپدیت روزانه

بیش از 1500 مطلب آموزشی

نیازهای روز

اسکی یا ASCII

اسکی یا ASCII مخفف American Standard Code for Information Interchange با نلفظ /ˈæski/ یک رمزنگاری نویسه است.

رمزنگاری نویسه؟

کدگذاری نویسه که به آن کد بندی نویسه، رمزنگاری نویسه و رمزنگاری نوشته نیز گفته می‌شود نوعی قرارداد برای درک نوشته در تبادل اطلاعات است. خود رمزنگاری نوعی دانشی است که به بررسی و شناخت اصول و روش‌های انتقال یا ذخیره اطلاعات به صورت امن حتی اگر مسیر انتقال اطلاعات و کانال‌های ارتباطی یا محل ذخیره اطلاعات ناامن باشند می‌پردازد.
با استفاده از یک کدگذاری نویسه طرفین مبادله کننده داده با نوشته می‌توانند داده دریافتی خود را به صورت صحیح درک کنند. برای درک بهتر کدگذاری نویسه، زبان انگلیسی را در نظر بگیرید که در صورتی شما به کشور دیگر صفر کنید با دانستن این زبان قادر هستید با سایر افرادی که با این زبان آشنایی دارند گفتگو کنید که در واقع با یک زبان واحد با یکدیگر صحبت خواهید کرد همچنین در صورتی که کامپیوترها از یک رمزنگاری نویسه واحد در دریافت و انتقال اطلاعات استفاده نکنند دچار مشکل خواهند شد.

تاریخچه اسکی:

ایده طراحی کاراکتر اینکدینگ اسکی در ماه مه سال 1961 توسط آقای Bob Bemer به ANSI(مخفف American National Standards Institute به معنای موسسه استانداردهای ملی امریکا) فرستاده شد و در همان سال کمیته‌ای با عنوان X3.4 به رهبری John Auwaerter به نمایندگی اکثر سازندگان تشکیل شده و به کار کردن روی این ایده مشغول شدند که در سال 1963 اسکی بوجود آمد.
در سال 1964 اولین سیستم عاملی که قرار بود توسط IBM با نام Operating System/360 استفاده شود کنسل شد. به خاطر مشکلات موجود، اسکی که تا سال 1981 بدون استفاده ماند و طی این مدت تنها کامپیوتر UNIVAC 1050 محصول IBM بود که از استاندارد اسکی استفاده می‌کرد تا اینکه در سال 1981 نیاز به اسکی بیشتر شد و کامپیوترها تا جایی که می‌توانستند به این استاندارد مجهز شدند.

اسکی چیست؟

اسکی یکی از کدبندی‌های نوشته (Character Encoding) است که به وسیله آن طرفین مبادله کننده اطلاعات می‌توانند به طور صحیح داده‌ها را دریافت و تشخیص بدهند. به عبارت بهتر؛ ASCII نوعی قرارداد برای تشخیص نوشته‌هاست.
کاراکتر ست اسکی خود به دو نوع تقسیم می‌شود. نوع 7 بیتی که با نام اسکی استاندارد (Standard ASCII) شناخته شده و دارای 2 به توان 7 یعنی 128 کاراکتر مختلف است که از 0 تا 127 استفاده می‌شوند.
نوع دیگر آن حالت 8 بیتی است که با نام اسکی توسعه یافته (Extended ASCII) شناخته شده و دارای 2 به توان 8 یعنی 256 کاراکتر مختلف است که از 0 تا 255 استفاده می‌شود. حالت توسعه یافته جدا از حالت استاندارد نیست بلکه از 0 تا 127 کاراکتر اول آن درست مانند حالت استاندارد بوده و فقط بقیه کاراکترها به بعد از آن (از 128 تا 255) اضافه شده است. کاراکترهای اضافی دارای هیچ استانداردی نبوده و ممکن است در دستگاه‌ها و کامپیوترهای مختلف فرق داشته باشد مثلاً در کامپیوتر X کاراکتر اسکی 150 معادل حرف û و در کامپیوتر Y معادل حرف ب باشد اما کاراکترهای قبل از 128 همگی ثابت هستند. برای مثال، کاراکترهای فارسی در اینکدینگ Iranian System شرکت ایرانیان سیستم که یکی از قدیمی ترین اینکدینگ‌های ASCII فارسی است را می‌توانید در این لینک ببینید.
در هر دو نوع ذکر شده (7 و 8 بیتی) تعداد 32 کاراکتر اول (یعنی از 0 تا 31) و آخرین کاراکتر (127) با عنوان کاراکترهای کنترلی (Control Characters) شناخته می‌شود. این کاراکترها غیرقابل چاپ بوده و فقط برای کنترل متن مورد استفاده قرار می‌گیرد (مثلاً مشخص کننده ابتدای هدر، حذف، کنسل و ...). بقیه کاراکترها یعنی از 32 تا 126 قابل چاپ هستند. این کاراکترها شامل نمادها، حروف و اعداد انگلیسی هستند. در حالت توسعه یافته، از کاراکترهای 128 تا 255 نیز قابل چاپ هستند.

نوشتن کاراکترهای اسکی:

برای نوشتن کاراکترهای اسکی (ASCII) کافیست کلید Alt را نگه داشته سپس عدد دسیمال کاراکتر مورد نظر را از سمت راست کیبورد (نامبر پد) زده و کلید Alt را رها کنید. برای مثال، برای نوشتن کاراکتر R کلید Alt را نگه دارید، عدد 82 را زده سپس کلید Alt را ها کنید.

امروزه کاراکترهای کنترلی اسکی به دلیل این که دیگر کاربردی در ارتباطات امروزی ندارند، تبدیل به اشکال و سمبل‌های مختلفی شده اند. مثلاً کد اسکی 1 برابر نماد ☺ است.

جالب است بدانید استفاده از کاراکترهای اسکی برای طراحی تصاویر نیز به یک هنر تبدیل شده است. برای مثال تصویر زیر که کوچک شده یک تصویر با ابعاد 3072*4096 است (تصویر کامل)، با استفاده از کاراکترهای ASCII طراحی شده است.

برای مشاهده لیست از اینگونه تصاویر اینجا کلیک کنید.

نکته: کد اسکی بر اساس الفبای انگلیسی است.

یک مثال ساده:

اکنون که با اسکی آشنا شدید، قادر خواهید بود در طراحی صفحات وب یا برنامه‌های دسکتاپ در صورتی که کاربر همچنان زبان کیبورد انگلیسی یا ... را انتخاب نموده در صورت فشار دادن کلیدهای صفحه کیبورد توسط کاربر، همچنان حروف مشخص مورد نظر تایپ شود که در صفحات وب بانک‌ها این مورد به چشم خواهد خورد.

برای مشاهده یک مثال عملی در زبان سی‌شارپ اینجا  و زبان اسکریپتی جاوااسکریپت اینجا  کلیک کنید.

منبع: Wikidot.com

امید نصری

0 نظر:

تعداد دیدگاه‌های کاربران : 0 دیدگاه
مهمان گرامی! برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید.


You must log on to comment.