چه تکنولوژی می‌خواهید یاد بگیرید؟

نظرات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید

آپدیت روزانه

بیش از 1500 مطلب آموزشی

نیازهای روز

مدیریت الگوها در SSMS - بخش 1

الگوها در SSMS شامل کدهای SQL است که مکررا توسط توسعه‌دهندگان و مدیران پایگاه داده روزانه مورد استفاده قرار خواهند گرفت بدین معنی جهت ایجاد یک پایگاه داده جدید، عملیات CRUD، پیکربندی Database Mail، رخدادها و یا هر قابلیت دیگر از الگوهای ایجاد شده و یا تعریفی توسط خود مدیران و توسعه‌دهندگان استفاده خواهد شد. الگوها از نسخه 2000 وجود داشتند اما در نسخه 2005 تحت عنوان Template Explorer معرفی گردید، Template Explorer شامل مجموعه‌ای از پوشه‌ها که به صورت کامل دسته بندی شده و الگوهای پایه درون خود جای داده است. الگوها در نسخه 2000 با فرمت فایل tsql. تعریف که با معرفی نسخه 2005 به sql. تغییر یافت همچنین بعد از ارائه نسخه 2012 پایگاه داده SSMS، عنوان Template Explorer به Template Browser تغییر یافت.

به صورت پیشفرض با اجرا (SQL Server Management Studio(SSMS پنل Template Browser نمایان نخواهد شد بدین منظور برای نمایش از طریق منو گزینه Template Explorer در زیر آیتم‌های View یافته و آن را کلیک کنید یا می‌توان از طریق کد میانبر Ctrl + Alt + T اقدام نمود.

به صورت پیشفرض مکان نمایان شدن پنل Template Browser سمت راست SSMS خواهد بود که می‌توان با عمل Drog&Drop مکان نمایش آن را تغییر داد. برای نمایش الگوهای معرفی شده یا ایجاد شده توسط اعضا سه راه وجود دارد:

  • دابل کلیک بر روی الگو.
  • عمل Drog&Drop الگو بر روی پنجره کوئری.
  • کلیک راست و انتخاب آیتم Open.

جایگذاری پارامترهای الگو با مقادیر معتبر:

الگوها در SSMS می‌توان شامل پارمترهای یا عدم استفاده از پارامترها شامل شود، پارامترها در الگوهای SQL شامل مقادیری هستند که نیاز است توسط کاربر وارد شده و مقادیری جایگزین صورت گیرد. پارامترهای تعریفی الگوها در SQL با علامت کوچکتر > شروع شده و با علامت < به پایان خواهد رسید. بخاطر بسپارید سه بخش با تعریف پارامترهای الگو وجود خواهند داشت:

  • نام پارامتر.
  • نوع داده.
  • مقدار پیشفرض.

نوع داده و مقدار پیشفرض اختیاری است و از لیست پارامترها می‎تواند حذف شود که در این صورت تعریف الگو پارامتر به صورت زیر تغییر خواهد کرد:

<table_name, ,>

مثال:

در این گام جهت بررسی یک مثال بر روی الگو Create Database موجود در پوشه Database دو بار کلیک نماید تا پنجره کوئری بهمراه کدهای SQL نمایان گردد:

از منو گزینه Specify Values for Template Parameters در زیر منو Query انتخاب کنید یا از طریق کد میانبر Ctrl + Shift + M استفاده نماید.

با نمایان شدن پنجره Specify Values for Template Parameters مقدار Value را وارد سپس بر روی دکمه OK کلیک کنید.

مقدار وارد شده توسط کاربر با الگو جایگزین خواهد شد اکنون کوئری را اجرا کنید تا دیتابیس ایجاد شود.

امید نصری